Vývoj trestné činnosti páchané v kyberprostoru
V roce 2022 byl zaznamenán výrazný nárůst trestné činnosti páchané prostřednictvím internetu i jiných sítí. Došlo k masivnímu přechodu od "klasického" páchání trestné činnosti do virtuální oblasti.
Nejčastějším trestným činem v kyberprostoru je trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací podle § 230 trestního zákoníku.
Nejvíce útoků je cíleno především na: [1]
- přístupové údaje k internetovému bankovnictví,
- plošné útoky spojené s předstíráním identity (např. falešní bankéři, policisté apod.),
- podvodné investice zejména do kryptoměn,
- podvody páchané na bazarových portálech,
- apod.
Výše uvedený graf byl převzat z údajů Policie České republiky. Nejvíce spáchaných trestných činů bylo především v oblasti podvodných jednání, kde bylo spácháno 60 % trestných činů. Na druhém místě se nachází hacking s 18 %, následují mravnostní trestné činy s 8 %, dále ostatní trestné činy s 7,5 % a násilné projevy a "hate crime" s 6 %. Nejmenší počet trestných činů v kyberprostoru je zastoupen drogovými trestnými činy s 0,5 %.
Mnozí z vás si mohou položit otázku, co znamená "hate crime". Jedná se o trestné činy v oblasti dětské pornografie (§ 193 TrZ), obchodu s omamnými látkami a psychotropními látkami (§ 284 TrZ) a trestný čin porušení autorského práva (§ 270 TrZ) aj.
Narůstá také páchaná trestná činnost, která je spojována s podvodnými telefonáty (vishing). Pachatelé se zpravidla vydávají za pracovníky bank nebo policisty (spoofing).
V současné době se můžeme setkat s podvodnými webovými stránkami (page hijacking), které se snaží vizuálně vypadat jako oficiální stránky (např. vydávají se za přepravní společnosti, Českou poštu či bankovní instituce).
V roce 2022 bylo spácháno 18.554 trestných činů v kyberprostoru. Oproti předešlému roku se jedná o nárůst trestných činů o 9.036. Pokud se podíváme na celkovou registrovanou kriminalitu, trestné činy páchané v kyberprostoru tvořily v roce 2022 10,2 %. Nejvíce byly zaznamenány útoky na počítačové systémy s následným vydíráním (tzv. hacking), a to prostřednictvím škodlivého kódu ransomware. Zpravidla se u tohoto druhu útoku útočníci soustředí na podnikatelské subjekty, a to zejména na střední úrovně. [3]
Na uvedeném grafu můžeme vidět, že počet trestných činů páchaných v kyberprostoru byl v roce 2011 nejmenší.
Lze si všimnout, že počet každým rokem vzrůstá. Zásadní nárůst byl zaznamenán v roce 2022. Můžeme očekávat, že s největší pravděpodobností rok 2023 překoná rok 2022.
V období 2023 / 9 bylo spácháno 14.728 trestných činů v kyberprostoru, což představuje oproti stejnému období v roce 2022 nárůst o 1.046 případů (+ 7,6 %).
Aktuálnější data zatím nebyla zveřejněna.
[1] Verejnazaloba. Online. 2024. Dostupné z: https://verejnazaloba.cz/wp-content/uploads/2023/06/Zpráva-o-činnosti-2022_stručné-shrnutí.pdf. [cit. 2024-02-21].
[2] "tamtéž"
[3] "tamtéž"
[4] "tamtéž"